5 – 0
M. Politano 72′
(асистент G. Di Lorenzo)
6 – 0

Екипата на Наполи оствари втора последователна победа во новата сезона во италијанската Серија А, откако лесно ја совлада Џенова со високи 6-0 на Сан Паоло.

Играчите на Наполи се забавуваа на теренот и не го штедеа противникот, кој има проблеми со КОВИД-19. Единствената непријатна работа за тренерот на домашниот тим Џенаро Гатузо е што Лоренцо Инсиње го напушти теренот со повреда, по само 22 минути игра.

Во првото полувреме, Наполи постигна само еден погодок – на Ирвинг Лосано во 10-та минута, кога го искористи додавањето на Дрис Мертенс.

По паузата, играта се вртеше околу голот на Џенова. Секунди по стартот на второто полувреме, Пјотр Жиелински беше прецизен за 2: 0. Во 57. Мертенс погоди за убедливи 3-0, а потоа во 65. Лосано по вторпат се запиша на листата стрелци. Нашиот Елиф Елмас, кој го замени Инсиње, зголеми на 5-0 во 69 минути игра, на асистенција на Елсеид Хисај, а по три минути, конечните 6:0 ги постави Матео Политано.

Нашиот капитен, Горан Пандев влезе во игра во 55-та минута, на местото на Словенецот Миха Зајц.

Драги гости, доколку не ја следите нашата фејсбук страна, а сте фудбалски љубители, Ве молиме поддржете нè и кликнете на копчињата до текстот. Ви благодариме!