(асистент A. Sánchez)
G. Caprari 76′
(асистент G. Lapadula)
2 – 5

Интер одигра уште еден натпревар во низа, полн со голови. “Нероазурите“ победија со 2:5 на гостувањето кај новопромовираниот Беневенто, и имаат максимален учинок по првите две кола.

За разлика од драматичната победа против Фиорентина (4: 3), овојпат тимот на Антонио Конте немаше такви грижи, против избраниците на Филипо Инѕаги. Поведе во 28. секунда по голот на Лукаку. Белгиецот погоди уште еднаш во 28. минута за 0: 3. Непосредно пред тоа, Галардини го постигна вториот гол на натпреварот. До паузата, двете екипи разменија по еден гол. Капрари погоди за домаќините и Хакими за Интер.

Во второто полувреме, резервистот Лаутаро Мартинес го постигна петтиот гол за гостите. Капрари ги постави конечните 2: 5 во 76-та минута.

Драги гости, доколку не ја следите нашата фејсбук страна, а сте фудбалски љубители, Ве молиме поддржете нè и кликнете на копчињата до текстот. Ви благодариме!