Англија Видео
Lacazette
0 – 1A. Iwobi 16′
0 – 2A. Lacazette 44′
S. Kolašinac 90’+31 – 2

Арсенал го победи последнопласираниот Хадерсфилд со 1:2 и изби за момент на 5-тата позиција во Премиер лигата.

“Топџиите” мораше да победат доколку сакаат да го останат во борбата за топ 4. Влегоа мотивирано и поведоа рано во 16-тата минута со голот на Ивоби. Александре Лаказет зголеми на 0:2 на самиот крај во првото полувреме во 44-та минута.

Во второто полувреме, играчите на Арсенал, пропуштија неколку добри шанси. А домакините стигна до почесен гол во судиското продолжение, во 93-тата минута, Колашинац реагираше несмасно посигнувајќи автогол.

Месут Озил повторно не настапи за Арсенал, а овојпат го немаше ниту на клупата за резерви. Шанса доби новото засилување од Барселона – Денис Суарес, заменувајќи го Хенрик Микхтиријан во 76-тата минута.

Драги гости, доколку не ја следите нашата фејсбук страна, а сте фудбалски љубители, Ве молиме поддржете нè и кликнете на копчињата до текстот. Ви благодариме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *