Италија
0 – 1R. Nainggolan (ас. D. D’Ambrosio) 19′
0 – 2I. Perišić (пенал) 37′
F. Cassata (ас. D. Ciofani) 61′1 – 2
1 – 3M. Vecino (ас. M. Icardi) 90’+3
8c8590a0

“Нероазурите” победија на гостувањето кај Фросиноне со 1:3, и ја одржуваат разликата од 5 бода со четвртопласираниот, градски ривал, Милан.

Интер поведе во 19-тата минута со голот на Наинголан . Перишиќ зголеми на 0:2 од пенал во 37-та минута.

Фросиноне намали на 1:2 во 61-та минута со голо тна Чиофани, а пред самиот крај, во 93-тата минута, Икарди асистираше на Весино за конечни 1:3.

Интер полека го осигурува местото во Лига на шамшиони, а денешниот пораз на Фросиноне полека ги згасна надежите за опстанок во Серија А, бидејќи има негатива од 8 бода на 6 кола до крајот на сезоната.

Драги гости, доколку не ја следите нашата фејсбук страна, а сте фудбалски љубители, Ве молиме поддржете нè и кликнете на копчињата до текстот. Ви благодариме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *