Англија Видео
Маркус Рашворд
M. Rashford (пенал) 18′1 – 0
A. Martial (ас. Andreas Pereira) 65′2 – 0
M. Rashford (ас. P. Pogba) 67′3 – 0
D. James (ас. P. Pogba) 81′4 – 0

Манчестер Јунајтед ја започнува сезоната со висока победа против Челси. “Црвените ѓаволи” немаа милост за подмладениот тим на Франк Лампард, победувајќи го првото дерби во Премиер лигата со 4:0.

Домакините одиграа многу практичен, ефективен и брз фудбал. Лондончани беа добри во првото полувреме, погодија 2 пречки, а единствено грешката на Курт Зума ги чинеше пенал, кој Маркус Рашворд го реализираше во 18-тата минута.

Во второто полувреме, Јунајтед постигна два брзи гола – прво Марсијал во 65-тата, а 2 минути подоцна повторно Рашворд. Дебитантот Даниел Џејмс, во завршницата од натпреварот (81′), се запиша на листата стрелци, за висока победа на “црвените ѓаволи” од 4:0.

Пред натпреварот, Манчестер Јунајтед имаше само 2 победи на последните 13 средби против Челси, во првенството. Новите фудбалери Арон Ван-Бисака и Хари Мегвајар настапија како првотимци, третиот новајлија Даниел Џејмс влезе од клупата заа резерви. Давид де Хеа беше заменик капитен, во отсуство на Ешли Јанг.

Драги гости, доколку не ја следите нашата фејсбук страна, а сте фудбалски љубители, Ве молиме поддржете нè и кликнете на копчињата до текстот. Ви благодариме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *