Роберт Левандовски постигна хет-трик
0 – 1R. Lewandowski (пенал) 20′
0 – 2R. Lewandowski 50′
0 – 3R. Lewandowski (ас. K. Coman) 75′

Бајерн Минхен слави висока победа од 0:3 на гостувањето кај Шалке 04. Главеј херој на баварците Роберт Левандовски, кој ги постигна сите три гола на натпреварот.

Полјакот почна во 20-тата минута, со гол од пенал. Потоа во 50-тата минута, невообичаено за него, изведе пенал од 25 метри, и постигна одличен гол за сигурно водство на Бајерн. Последниот гол го постигна во 75-тата минута, на асистенција на Кингсли Коман.

Деби за баварците имаше новото засилување од Барселона – Филипе Кутињо, кој одигра 30-ина минути.

Бајерн Минхен полека влегува во посакуваната форма. Победа од 0:3 против Шалке 04 ќе го крене моралот и самодовербата на тимот на Нико Ковач, кој ќе има нова сезона за натпреварување во Бундеслигата со Борусија Дортмунд, која е прва со 6 бода на табелата.