Видео Шпанија
Мајорка, Атлетико Мадрид, Александар Трајковски, Ла Лига
0 – 1Diego Costa (ас. Koke) 26′
0 – 2João Félix 64′

Атлетико Мадрид ја совлада Мајорка со 0:2 и изби на врвот на табелата во шпанската Ла Лига. Ова е добар резултат за “јорганџиите” во пресрет на градското дерби со Реал Мадрид во сабота.

Диего Коста го постигна својот прв гол сезонава, во 26-тата минута за водство од 0:1 за Атлетико. Конечните 0:2 ги постави младиот Жоао Феликс во 64-тата минута.

Нашиот репрезентативец Александар Трајковски влезе во игра во 60-тата минута и внесе свежина и динамика во нападот на Мајорка, но не успеа посериозно да се закани кон голот на Јан Облак. 

Атлетико Мадрид е прв на табелата со 13 бода. Реал Мадрид (11 бода) може да го превземе лидерското место со евентуална победа вечерва против Осасуна.

Драги гости, доколку не ја следите нашата фејсбук страна, а сте фудбалски љубители, Ве молиме поддржете нè и кликнете на копчињата до текстот. Ви благодариме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *