Видео Шпанија
Тер Штеген, Барселона, Хетафе, Ла Лига
0 – 1L. Suárez (ас. M. ter Stegen) 41′
0 – 2Junior Firpo 49′

Шампионот на Шпанија Барселона ја прекина “црната” серија на гостувањата, со победа од 0:2 против Хетафе.

Гостите победоа во 41-та минута со гол на Луис Сураес, а асистентција на голманот Тер Штеген. Германскиот голман истрча да пресече протвничка акција, а топката ја изби далеку на противничката половина, каде Луис Суарес излезе речиси сам пред противничкиот голман, и со одличен лоб удар донесе водство за гостите. Ова е прва асистенција на голман на Барселона во 21-ви век во Ла Лига.

Барселона обезбеди победа во 49-та минута со гол на Жуниор Фирпо. Последните неколку минути, каталонците ги одиграа со играч помалку, бидејќи Клеман Ленгле направи втор жолт картон. Со победава, барем привремено, Барселона е на втората позиција на табелата во Ла Лига, на бод негатива од лидерот Реал Мадрид, кој вечерва му гостува на градскиот ривал Атлетико Мадрид.

Драги гости, доколку не ја следите нашата фејсбук страна, а сте фудбалски љубители, Ве молиме поддржете нè и кликнете на копчињата до текстот. Ви благодариме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *