Англија Видео
Ејбрахам, Маркос Алонсо, Челси, Премиер Лига
Marcos Alonso (ас. C. Hudson-Odoi) 73′1 – 0

Челси го совлада Њукасл, постигнувајќи ја петата последователна победа во сите натпреварувања. Единствениот гол на “Стемфорд Бриџ” беше дело на Маркос Алонсо во 73-тата минута, а Ејбрахам и Кристијан Пулишиќ пропуштија уште неколку одлични прилики за гол.

Челси со победава, барем на неколку часа, изби на треатата позиција, со 17 бода. Њукасл пак влезе во опасната зона, заземајќи го 18-тото место со само осум бода на девет натпревари.

Маркос Алонсо го постигна својот 16-ти гол за Челси, и е само трет стрелец, од моменталните играчи на Челси, после 2016/17 г. Пред него се само Педро (21) и Вилијан (18).

Драги гости, доколку не ја следите нашата фејсбук страна, а сте фудбалски љубители, Ве молиме поддржете нè и кликнете на копчињата до текстот. Ви благодариме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *