Видео Германија
Борусија Дортмунд, Херта, Бундеслига
0 – 1J. Sancho (ас. J. Brandt) 15′
0 – 2T. Hazard (ас. A. Hakimi) 17′
V. Darida (ас. D. Lukébakio) 34′1 – 2

Борусија Дортмунд им се враќа на победите, славејќи 1:2 против Херта Берлин. Гостите успеаа да го зачуваат водството со играч помалку во второто полувреме, откако капитенот Матс Хумелс направи заработи втор жолт картон во последната минута од првото полувреме.

Резултатот го отвори одличнот Џејдон Санчо во 15-тата минута. Само две минути подоцна, Торган Азар зголеми на 0:2. Домаќините се вратија резутатски со гол во 34-тата минута, но немаа сила за израмнување и покрај тоа што играа цело второ полувреме со играч повеќе.

Борусија Дортмунд со победава скокна една позиција на табелата, земајќи го петото место од Фрајбург, кој утре и гостува на Борусија Менхенгладбах. Херта е во опасната зона, на 16-тата позиција, со само 11 бода, по 13 одиграни кола.

Драги гости, доколку не ја следите нашата фејсбук страна, а сте фудбалски љубители, Ве молиме поддржете нè и кликнете на копчињата до текстот. Ви благодариме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *