Видео Германија
Борусија Дортмунд, Мајнс, Бундеслига
0 – 1M. Reus 32′
0 – 2J. Sancho (ас. D. Zagadou) 66′
0 – 3T. Hazard (ас. M. Reus) 69′
0 – 4N. Schulz (ас. J. Sancho) 84′

Во 32′ капитенот Марко Ројс начека една одбиена топка и одлично погоди, за водство од 0-1 за “милионерите”.

Во вториот дел Дортмунд одигра одличен контра напад, а Санчо го круниса со гол во 66′ и зголеми на 0-2.

3 минути подоцна, во 69′, Т. Азар одлично погоди за високи и комфортни 0-3.

Конечните 0-4 ги постави Шулц во 84′, со бомба од шеснаесетина метри, која беше неодбранлива за голманот на Мајнц.

По 15 одиграни натпревари Дортмунд има 29 поени и моментално е на 3-та позиција во Бундеслига.

Драги гости, доколку не ја следите нашата фејсбук страна, а сте фудбалски љубители, Ве молиме поддржете нè и кликнете на копчињата до текстот. Ви благодариме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *