Видео Германија
Борусија Дортмунд, Лајпциг, Бундеслига
J. Weigl (ас. Raphaël Guerreiro) 23′1 – 0
J. Brandt (ас. J. Sancho) 34′2 – 0
2 – 1T. Werner 47′
2 – 2T. Werner 53′
J. Sancho (ас. M. Reus) 55′3 – 2
3 – 3P. Schick 77′

Борусија Дортмунд пропушти одлична прилика да се доближи до лидерот Лајпциг. Домаќините на двапати имаа водство, но гостите храбро се изборија за реми.

Резултатот го отвори Јулијан Вајгл во 23-тата минута, а десетина минути подоцна Јулијан Брандт зголеми на 2:0.

Лајпциг експресно се врати во го игра, во второто полувреме, со головите на Тимо Вернер во 47′ и 53′.

Само две минути по изедначувањет, Марко Ројс погоди и донесе нова предност за Борусија. Меѓутоа, гостите успеаа уште еднаш да погодат, за ново изедначување, преку Патрик Шик во 77-та минута.

Лајпциг останува лидер во Бундеслигата, но Борусија Менхенгладбах со евентуална победа, против Падерборн, би можела да се изедначи на лидерската позиција. Дортмунд останува третопласиран со 30 бода, 3 помалку од Лајпциг.

Драги гости, доколку не ја следите нашата фејсбук страна, а сте фудбалски љубители, Ве молиме поддржете нè и кликнете на копчињата до текстот. Ви благодариме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *