Видео Германија
Херта Берлин, Бајерн Минхен, Милер
0 – 1T. Müller (ас. I. Perišić) 60′
0 – 2R. Lewandowski (пенал) 73′
0 – 3Thiago Alcântara (ас. L. Goretzka) 76′
0 – 4I. Perišić (ас. T. Müller) 84′

Бајерн Минхен се мачеше на гостувањето во Берлин и не успеа да погоди во првиот дел.

И покрај доминацијата во првиот дел, водството за “баварците” стигна дури во 60-та минута, кога Милер беше најснаодлив во шеснаесетникот на гостите и погоди за водство од 0-1.

Во 73′ Левандовски зголеми на 0-2 со прецизен удар од белата точка.

Само 3 минути подоцна Тиаго Алкантара зголеми на високи 0-3 за Бајерн.

Конечните 0-4 ги постави Перишиќ со гол со глава во 84-та минута.

Со оваа победа Бајерн Минхен има 36 поени и се искачи на втората позиција во Бундеслигата. Херта Берлин останува на 14-та позиција со 19 освоени поени.

Драги гости, доколку не ја следите нашата фејсбук страна, а сте фудбалски љубители, Ве молиме поддржете нè и кликнете на копчињата до текстот. Ви благодариме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *