Видео Германија
Timo Werner
K. Havertz (PG) 11′ 1 – 0
1 – 1 M. Sabitzer 17′
K. Havertz 23′ 2 – 1
2 – 2 T. Werner 64′
2 – 3 E. Forsberg (PG) 71′
2 – 4 Matheus Cunha 83′

Лајпциг слави висока победа од 2:4 кај Леверкузен и полека го обезбедува учеството во Лигата на шампиони.

“Фармацевтите” на двапати водеа, но сепак претрпеа тежок пораз и веќе наредија 3 порази, по ред. Тимот од Леверкузен веќе е на 10 бода негатива од 4-тото место.

Домакините имаа водство од 2:1 до 64-та минута кога Тимо Вернер израмни на 2:2. Гостите бргу поведо со голот на Форсберг во 71-та минута, а во 83-тата Матеус Куна зголеми на 2:4 и ги обезбеди трите бода за Лајпциг.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *