Видео Шпанија
Valencia - Real Madrid
Gonçalo Guedes 35′ 1 – 0
E. Garay 83′ 2 – 0
2 – 1 K. Benzema 90’+3

Разнишаниот Реал Мадрид загуби на 3-тиот натпревар под водство на повратникот Зинедин Зидан. Валенсија ги совлада “кралевите” со 2:1 на Местаља.

Резултатот го отвори Гонцало Гуедеш во 35-тата минута, а на 2:0 зголеми стоперот Езекиел Гарај во 83-тата минута. Карим Бензема постигна почесен гол за гостите во 93-тата минута.

Реал Мадрид е трети на табелата со 57 бода и изгледа таму и ќе остане сезонава. Валенсија има 46 бода и е на бод разлика од четвртопласираниот Хетафе – кој е одлично изненадување сезонава во Ла Лига.

Во прилог головите и поинтересните моменти од дербито на Шпанија.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *