Борусија Дортмунд одигра возбудлив натпревар на гостувањето кај Келн. Домакините поведоа, но фаворитот не дозволи изненадување, со 3 гола во второто полувреме ги зеде трите…

Поранешниот дефанзивец на Јувентус и Арсенал, Штефан Лихштајнер потпиша едногодишен договор со бундеслигашот Аугсбург. 35-годишниот Швајцарец минатата сезона ја помина во лондонски Арсенал, но “топџиите”…

Бајерн Минхен сè уште се нема засилено со звучно име во нападот, што значи фановите на клубот, повторно ќе гледаат единствена надеж во Роберт Левандовски.