Реал Сосиедад го изненади лидерот Атлетико Мадрид, совладувајќи го со 2:0. Главни херои на домакините беа позајмениот, од Реал Мадрид, Марин Одегард и новото засилување…

Бразилската ѕвезда на францускиот шампион Нејмар го одигра својот прв натпревар за тимот сезонава, откако ги пропушти првите 4 натпревари поради повреда, но и трансфер…