Лига на шампиони Франција
Лион, Лига 1, Франција

По одигрувањето на последниот четвртфинален дуел во ЛШ и сензационалната победа на Лион над Манчестер Сити (3: 1), два француски и два германски клуба се квалификуваа во полуфиналето. Франција никогаш немала две екипи во Големата четворка.

Интересен факт е тоа што откако натпреварувањето се одржува во сегашниот формат, никогаш не се случило да нема ниту еден претставник на Англија, Шпанија или Италија во полуфиналето. Последниот пат кога се случи ова беше во 1991 година. 1996 година беше последен пат без тим од Англија или Шпанија меѓу полуфиналистите.

Во 2013 година во финалето играа Бајерн Минхен и Борусија Дортмунд. Тогаш баварците ја елиминираа Барселона, а „жолто-црнците“ го елиминираа Реал Мадрид. Во следните сезони, никогаш немаше полуфиналисти од само две држави.

И покрај доминацијата на Пари Сен Жермен во Франција, Лион стана единствениот тим од Лига 1 кој стигна до три полуфиналиња на европските турнири во новиот век.

Драги гости, доколку не ја следите нашата фејсбук страна, а сте фудбалски љубители, Ве молиме поддржете нè и кликнете на копчињата до текстот. Ви благодариме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *