Видео Германија Шпанија
Хави Мартинес, Томас Милер, Бајерн Минхен
0 – 1 13′ L. Ocampos (пенал)
L. Goretzka 34′
(асистент R. Lewandowski)
1 – 1
Javi Martínez 104′2 – 1

Бајерн Минхен продолжи да акумулира трофеи. Баварците го освоија Суперкупот на Европа по втор пат во својата историја, откако ја совладаа Севиља со 2-1 на Арената Пушкаш во Будимпешта.

Шпанците беа сериозен противник, и долго време го мачеа тимот на Ханс Флик, но тој успеа да надвладее по продолженијата. Во регуларното време натпреварот заврши 1: 1.

Андалузијците први поведоа, откако Окампос погоди од пенал во 13-та минута. Леон Горецка изедначи во 34-та. Во второто полувреме беа поништени два гола на Баерн, а Севиља пропушти голема шанса на крајот од мечот. Капитенот Мануел Нојер беше спасител на баварците, на само 5 минути до крајот.

Резервистот Хави Мартинес беше херојот на Германците. Шпанецот влезе од клупата во 99-та минута, а по 5 минути погоди со глава, за конечни 2:1.

Откако Бајерн стигна до тројка на крајот од минатата сезона, сега успешно го поставија и шлагот на тортата, со трофејот од Суперкупот на Европа. Избраниците на Ханс Флик ја забележа 23-та последователна победа.

Драги гости, доколку не ја следите нашата фејсбук страна, а сте фудбалски љубители, Ве молиме поддржете нè и кликнете на копчињата до текстот. Ви благодариме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *