Видео Италија
Кристијано Роналдо, Јувентус, Рома
J. Veretout (пенал) 31′1 – 0
1 – 1 44′ Cristiano Ronaldo (пенал)
J. Veretout 45’+1
(асистент H. Mkhitaryan)
2 – 1
2 – 2 69′ Cristiano Ronaldo
(асистент Danilo)

Рома пропушти победа против актуелниот италијански шампион, кој го заврши натпреварот со играч помалку, бидејќи Рабио заработи втор жолт картон во 62-та минута.

Домаќините од Рим поведоа први, со гол на Верету, од пенал, во 31-та минута. Во завршницата од првото полувреме Роналдо изнуди пенал, а Португалецот сам го реализираше истиот, за 1:1.

Само минута подоцна, Рома направи одличен контра-напад, а Верету беше стрелец по вторпат.

Во второто полувреме “старата дама“ остана со играч помалку, поради црвениот картон на Рабио. И покрај тоа, Јувентус стигна до второ израмнување. Роналдо беше највисок во петерецот на Рома, биеше одлично со глава, за 2:2.

До крајот на мечот Рома пропушти неколку солидни шанси за гол, поради што може да жали што не ги освои трите бода на дербито со Јувентус.

Драги гости, доколку не ја следите нашата фејсбук страна, а сте фудбалски љубители, Ве молиме поддржете нè и кликнете на копчињата до текстот. Ви благодариме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *