Видео Германија
Толисо, Левандовски, Бајерн Минхен, Супер куп
C. Tolisso 18′1 – 0
T. Müller 32′
(асистент A. Davies)
2 – 0
2 – 1 39′ J. Brandt
(асистент E. Håland)
2 – 2 55′ E. Håland
(асистент T. Delaney)
J. Kimmich 82′3 – 2

Бајерн Минхен стигна до петиот трофеј оваа календарска година, освојувајќи го германскиот Супер куп по осми пат – рекорд во Германија. Баварците со 3:2 ја совладаа Борусија Дортмунд, која со 6 титули е втора во ваквото рангирање.

Бајерн имаше солидна предност од 2:0, благодарение на головите на Толисо 18’ и Милер 32’. “Милионерите“ бргу се вратија резултатски во игра, со голот на Јулијан Брандт во 39-та минута.

По само 10 минути игра во второто полувреме, Ерлинг Холанд погоди за 2:2. Избраниците на Ханс Флик стигнаа до ново водство со голот на Кимих, на 8 миннути до истекот на регуларното време.

Драги гости, доколку не ја следите нашата фејсбук страна, а сте фудбалски љубители, Ве молиме поддржете нè и кликнете на копчињата до текстот. Ви благодариме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *