Трансфери
Томас Парти, Арсенал, Атлетико Мадрид

Играчот за врска Томас Парти веќе е играч на Арсенал откако клубот ја активираше неговата откупна клаузула од 50 милиони евра. Ова го призна Атлетико Мадрид, каде репрезентативецот на Гана играше во последните пет сезони.

Според официјалните информации, претставниците на Арсенал ги депонирале предметните 50 милиони евра точно во 23 часот и 28 минути, што е 32 минути пред затворањето на трансфер пазарот.

Во меѓувреме, Арсенал го испрати Лукас Тореира во спротивна насока, каде ќе биде позајмен на една сезона.

Според правилата во Шпанија, секој фудбалер има откупна клаузула, чие активирање се врши со депонирање на износот во канцеларијата на Шпанската фудбалска федерација, со што се заобиколуваат преговорите со самиот клуб, кој ги има правата на играчот.

Драги гости, доколку не ја следите нашата фејсбук страна, а сте фудбалски љубители, Ве молиме поддржете нè и кликнете на копчињата до текстот. Ви благодариме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *