Шпанија
Лука Модриќ, Реал Мадрид

Последната “Златна топка“ на Реал Мадрид, Лука Модриќ сака да остане на „Сантијаго Бернабеу“ дури и со намалена плата, пишува Марка. Актуелниот договор на 35-годишниот играч од средниот ред истекува на крајот на сезоната. Хрватот не ја крие желбата да ја заврши кариерата во Мадрид, каде стигна до европските височини.

По пандемијата, Лука го подигна своето ниво и повторно стана клучен играч во шемата на Зинедин Зидан. На последниот натпревар – во неделата против Леванте, Модриќ беше најпрецизен во додавањата од сите играчи од средниот ред на теренот. Од вкупно 54 пасови, 48 беа точни. Ова е точност од 88,9%, што е над онаа на Касемиро (80,4%) и Феде Валверде (81,4%).

Драги гости, доколку не ја следите нашата фејсбук страна, а сте фудбалски љубители, Ве молиме поддржете нè и кликнете на копчињата до текстот. Ви благодариме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *