Видео Европа Македонија УЕФА Лига на нации
Елмас, Николов, Македонија
I. Trichkovski 29′
(асистент S. Spirovski)
1 – 0
1 – 1 52′ R. Sappinen
(асистент M. Ainsalu)
V. Stojanovski 68′
(асистент E. Elmas)
2 – 1

Македонија настапи со редуциран состав, во кој ги немаше Горан Пандев, Езѓан Алиоски, Аријан Адеми и Столе Димитриевски, кои беа првотимци во историската победа против Грузија. Сепак, избраниците на Игор Ангеловски ја оправдаа улогата на фаворит против Естонија, со победа од 2:1.

Резултатот го отвори Иван Тричковски, во 29-та минута, кој одлично реагираше во противничкиот шеснаесетник. Гостите израмнија со одличен гол на Сапинен. Нашите репрезентативци имаа иницијатива во остатокот од мечот, а дојдоа и до заслужен втор гол во 68-та минута. Стрелец беше нововлезениот Влатко Стојановски.

Гостите си одат со минимален пораз, благодарение на одличните одбрани на 18-от голман на Арсенал Карл Хајн.

Со победава го задржуваме лидерското место во групата 2 од Лигата Ц, на едно коло до крајот. Имено, ни преостанува гостувањето против Ерменија. Доколку го задржиме првото место, тоа би значел и пласман во Лигата Б.

Драги гости, доколку не ја следите нашата фејсбук страна, а сте фудбалски љубители, Ве молиме поддржете нè и кликнете на копчињата до текстот. Ви благодариме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *