nabil-fekir
0 – 1Á. Di María 7′
M. Dembélé 33′1 – 1
N. Fekir 49′2 – 1

Францускиот шампион, го претрпи првиот пораз сезонава 2:1, на гостувањето кај Олимпик Лион.

ПСЖ започнаа одличнон, со погодок уште во 7-та минута. Стрелец беше Аргентинецот Анхел ди Марија. Но работите почнаа да се менуваат во 33-та минута кога Муса Дембеле погоди за израмнување. Целосен пресврт донесе капитенот Набил Фекир од пенал во 49-тата минута.

ПСЖ и понатаму е осамен на врвот со 10 бода предност од второпласираниот Лил, и 2 натпревара помалку. Но повредата Нејмар, и вториот пораз во помалку од месец дена, го вклучија алармот кај францускиот шампион за дуелот со Манчестер Јунајтед (12 Февруари) во Лигата на шампиони.