Видео Евро2020
0 – 1V. Berisha (ас. V. Muriqi) 1′
R. Sterling (ас. M. Keane) 8′1 – 1
H. Kane (ас. R. Sterling) 19′2 – 1
M. Vojvoda (автогол) 38′3 – 1
J. Sancho (ас. R. Sterling) 44′4 – 1
J. Sancho 45’+15 – 1
5 – 2V. Berisha (ас. V. Muriqi) 49′
5 – 3V. Muriqi (пенал) 55′

Косово одлично влезе во натпреварот и поведе веќе уште во 35-та секунда, преку Бериша кој одлично пресече една топка од Кин и биеше прецизно за 0-1.

Во 8′ Кин со глава му асистираше на Стерлинг, кој прецизно биеше со глава за 1-1.

Во 19′ Кејн погоди за целосен пресврт на “Гордиот Албион”, а во 38′ Англичаните поведоа и со 3-1 преку автоголот на Војвода.

Во 44′ Санчо постигна гол за 4-1, а веќе две минути подоцна во 46′ истиот играч ги постави конечните 5-1 со кои заврши првото полувреме.

Второто полувреме повторно го отвори Бериша, кој во 49′ псотигна гол за 5-2. Муриљи погоди од пенал во 55′ за конечни 5-3.

Драги гости, доколку не ја следите нашата фејсбук страна, а сте фудбалски љубители, Ве молиме поддржете нè и кликнете на копчињата до текстот. Ви благодариме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *