Видео Лига на шампиони
Кевин Фоланд, Бајер Леверкузен, Атлетико Мадрид
T. Partey (автогол) 41′1 – 0
K. Volland (ас. K. Bellarabi) 55′2 – 0
2 – 1Morata (ас. T. Partey) 90’+4

Бајер Леверкузен стигна до важна победа од 2:1 против Атлетико Мадрид, и останува во игра за пласман во 1/8 финале во Лига на шампиони, или барем 1/16 во Лига Европа.

Прендност за домакините донесе Томас Парти, со автогол во 41-та минута. Бајер зголеми на 2:0 во 55-тата, со голот на Кевин Фоланд, а почесен гол за гостите од Мадрид постигна Алваро Мората, кој ја продолжува одличната голгетерска серија од 5 натпревари во низа.

Јувентус остана осамен на лидерската позиција со 10 бода, Атлетико Мадрид е втор со 7, а Локомотив Москва и Бајер Леверкузен имаат по 3 бода и сè уште имаат минимални шанси за пласман во 1/8 финале.

Драги гости, доколку не ја следите нашата фејсбук страна, а сте фудбалски љубители, Ве молиме поддржете нè и кликнете на копчињата до текстот. Ви благодариме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *