Лига Европа
Мунир ел Хадади, Севиља
0 – 1M. Dabour (ас. Rony Lopes) 17′
0 – 2Munir 27′
0 – 3Munir 33′
0 – 4M. Dabour (ас. Nolito) 36′
0 – 5Munir (ас. M. Dabour) 66′
D. Sinani (ас. M. Bouchouari) 69′1 – 5
D. Sinani (ас. A. Bernier) 80′2 – 5

Главни херои на гостите од Андалузија беа Мунир ел Хадади и Моанес Дабур. Поранешниот напаѓач на Барселона постигна хет-трик, а Израелецот погоди двапати.

Гостите го решија натпреварот во првото полувреме, постигнувајќи 4 гола. Последниот гол за Севиља го постигна Мунир во второто полувреме, комплетирајќи го својот хет-трик. Домакините од Луксембург, до крајот на натпреварот, успеаа само да го ублажат поразот, со два гола на Даниел Синани, во 69-тата и 80-тата минута.

Севиља има максимален учинок од 4/4, или 12 бода, со што е лидер во групата “А“. Апоел го совлада Карабаг, со што се изедначија на втората позиција, со по 4 бода. Дуделанж е последен со 3 бода, што значи сè уште ништо не е одлучено за вториот патник во 1/16 финалето од Лига Европа.

Драги гости, доколку не ја следите нашата фејсбук страна, а сте фудбалски љубители, Ве молиме поддржете нè и кликнете на копчињата до текстот. Ви благодариме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *