Борусија Дортмунд одигра возбудлив натпревар на гостувањето кај Келн. Домакините поведоа, но фаворитот не дозволи изненадување, со 3 гола во второто полувреме ги зеде трите…

"Милионерите" славеа тешка победа против Волфсбург со двата гола на Пако Алкасер во судиското продолжение. Во меѓувреме, главниот конкурент, Бајерн Минхен ремизираше 1:1 на гостувањето…